12

Tervisliku smuuti valem

Seekordses postituses tuleb lähemalt juttu smuutiteost. Miks just smuuti? 

Kipub ju olema nii, et suvel ei ole sageli tahtmist, mahti või võimalust kergeks eineks midagi keerukamat valmistada ning smuuti on tõesti mugav lahendus hetkel, kui vajad toitvat einet kiiresti või suisa kaasavõtmiseks. Lisaks on üks tervislik smuuti väga maitsev ja hea viis, kuidas süüa enam erinevaid vilju ja lisada enda päevadesse väärtuslikke toitaineid.

Vahel küsitakse, kas tervislik smuuti peab tingimata olema roheline? Muidugi mitte. Pealegi näitab elu, et mitte ainult laste, vaid ka täiskasvanute jaoks võib roheline jook siiski ka peletavalt mõjuda – mõnes tekitab tõrget juba värv, teises liiga „roheline“ maitse. Smuuti tervislikkuse määraks ei ole aga õnnekombel selle värv, vaid sisu.

Milline aga on siis ühe tervisliku smuuti valem? 

Smuutiteoks on seda valemit järgides loendamatul hulgal erinevaid võimalusi ja variatsioone ning igaüks saab kombineerida just endale meelepäraseid maitseid. Smuuti võib olla nii maitsev kui ka tervislik ja seda värvist olenemata! Miks on aga oluline, et püüaksid smuutisse lisada kõiki ülaltoodud komponente? 

 • Marjad ja puuviljad annavad smuutile maitset ja magusust ning samal ajal muidugi ka ohtralt erinevaid mikrotoitaineid. 
 • Köögiviljad kubisevad samuti kehale nii vajalikest mikrotoitainetest ning smuuti on hea viis, kuidas neid enda toidulauale senisest enam lisada – peotäie jagu enam spinatit või suvikõrvitsat päevas on juba võit! 
 • Pähklid ja seemned jäävad smuutidest sageli välja, kuid nende lisamine muudab smuuti oluliselt toitvamaks ja toitainerikkamaks, kuna neis on palju nii mineraalaineid, taimseid valke kui ka rahvasuus “headeks” kutsutud küllastumata rasvhappeid. Just “heade” rasvhapete poolest sobib smuutisse hästi ka avokaado, mis annab smuutile ühtlasi mõnusat siidisust. Väärtuslike toitainete kõrval annavad seemned-pähklid-avokaado smuutiga kaasa ka mõnusa täiskõhutunde ja aitavad ohjata veresuhkrutaseme tõusu – Sinu keha saab uut toitaineterikast energiat ja võib end hästi tunda pikemat aega. 
 • Magusa maitse võiks üks smuuti saada puuviljadest ning marjadest. Hästi sobivad selleks banaan ja teised lõunamaised puuviljad, näiteks mango, dattel, hurmaa. Kui oled harjunud lisama magustajat, siis proovi maitsemeelt harjutada ja magustaja osakaalu tasapisi vähendada ning lisa smuutisse pigem pisut rohkem magusat puuvilja.
 • Miks on aga tervisliku smuuti valemis vedeldajatena kirjas üksnes vesi ja taimsed joogid? Kas smuutitegemisel ei võiks siis kasutada piima, keefiri või jogurtit? Iseenesest võibki ning smuutisid ja marjajooke tehes neid tõesti ka kasutatakse, kuid piimatoodetel on omadus vähendada mitmete toitainete imendumist. Just seepärast on soovitav vedeldada smuutit pigem vee, taimsete jookide või lahjendatud koduse mahlaga ning jätta piimatooted nendeks kordadeks, kui tegemisel on kama, piima-marjajook või muu pisut vähemate komponentidega mõnus vahepala.

Kui sulle istub smuuti hommiku- või lõunaeinena, siis ära pelga lisada sellele veidi ka teraviljatooteid – näiteks eelnevalt leotatud toortatart või hoopis kaerahelbeid. Teraviljad ühes pähklite-seemnetega annavad smuutile lisatoekust ja nii saad sellest energiavaru juba pisut pikemaks ajaks. Maitsenüansse saad aga lisada erinevate vürtside ja kakaoga.

Suvise smuuti retsept

Postituse lõpetuseks jagan üht võimalikku retsepti vahepalaks sobiva suvise smuuti valmistamiseks (kogus ühele). Vaja läheb:

 • umbes 150gr marju, näiteks musti sõstraid, kirsse, mustikaid või vaarikaid
 • 1/2 banaani
 • 1/4 avokaadot
 • peotäis spinatit või lehtkapsast
 • 1 supilusikatäis tšiia- või kõrvitsaseemneid või jahvatatud linaseemneid
 • umbes 100-150 ml vett

Lisa kõik kannmikserisse ja surista ühtlaseks smuutiks. Vajadusel lisa vett ja kui marjad juhtuvad olema mahedama maitsega, annab lisahappesust pisut värskelt pressitud sidrunimahla või törts kodust õunamahla. Kui soovid magusamat tulemust, suurenda lihtsalt banaani kogust retseptis ja lisa pisut enam vedelikku, et smuuti tuleks just sinu jaoks paraja paksusega.

Mõnusaid katsetamisi!