salat2

Salat. Salat? Salat!

Kevade alguseks näib toidulaual üha ahvatlevamana kõik, mis värske ja roheline. See ei tähenda aga muud, kui et värske salati aeg on jälle käes! Siinses artiklis saad lugeda, miks värske salat toidulaual on väga hea mõte ja milline on ühe värskusest pakatava tervisliku salati valem.

Milleks üldse salat? Värskeid taimi saab ju süüa erineval moel –  lihtsalt põske pistes, smuutis või võileiva juures, lisandina põhiroa kõrval… Jah, kõik need viisid ongi väga head ja igati soovitavad. Salat on aga lihtsalt üks paremaid viise, kuidas muuta taimevalik enda toidulaual veelgi maitseküllasemaks ja mitmekesisemaks ning see tähendab nii värvikamaid maitseelamusi kui ka külluslikumat komplekti toitaineid.

5 põhjust armastada värsket salatit

  • Värske salat on sõltuvust tekitavalt maitsev, värviküllane ja värskusest pakatav lisandus toidulauale;
  • Salatitegu on lihtne ja kiire ning seda saab valmistada igale maitsele – just sellest, mis kellelegi meeldib;
  • Salat kubiseb vitamiinidest, mineraalainetest ja antioksüdantidest, mis aitavad olla energiline, tegus ja terve;
  • Salat aitab tasakaalustada veresuhkru taset ja püsida heas vormis;
  • Salat toidab soolestiku mikrobioomi, toetab seedimist ja aitab vähendada põletikutaset kehas.

Millest võiks aga üks salat koosneda? Selleks on muidugi lõputu arv võimalusi ning igaüks saab salatis kombineerida just neid maitseid ja vilju, mis kõige meelepärasemad on. Kui aga soovid end kostitada ühe võimalikult rikkaliku ja mitmekesise värske salatiga, on sulle abiks järgmine neljast tegurist koosnev valem.

Tervisest pakatava värske salati valem

  • Lahkelt rohelist ehk erinevaid lehtköögivilju, nagu lehtsalat, jääsalat, spinat, rukola, lollo rosso, lambsalat, hiina kapsas, ka naadi-, nurmenuku-, karulaugu- ja teiste metsikumate taimede lehed. Eriti mõnus, kui saad salatis kasutada üheaegselt mitut rohelehte – katseta ja kombineeri.
  • Uhkelt värvilist ehk erinevaid köögivilju ja puuvilju-marju. Olgu need tuttavad kurk, tomat, redis ja paprika, aga ka erinevad kapsalised pea- ja punasest kapsast lillkapsani, brokoli, porgandi- või peedilaastud, herned, aedoad, arbuus, melon, õun, pirn, granaatõun, mango, maasikad-vaarikad või muu. Proovi panna igasse salatisse vähemalt kolm erinevat vilja sellest grupist.
  • Mõnusalt vigureid ehk värskeid ürte ja idandeid-võrseid, mis lisavad maitset ja tekstuuri. Koduste rohelise sibula, murulaugu, tilli ja peterselli kõrval ka basiilikut, koriandrit, punet ning mungoa-, läätse-, redise-, brokoli- jt idandeid ning võrseid.
  • Pisuke vinti peale ehk üks hea värske salatikaste. Traditsioonilises salatikastmes on head õli, parajalt hapet, vajadusel ka soola, magusat ja vürtsi. Vali kvaliteetne rafineerimata taimne õli (näiteks extra-virgin oliivõli, kanepi-, kõrvitsa- või linaseemneõli, tudra-, mandli- või pähkliõli), lisa värskelt pressitud sidruni- või laimimahla või looduslikku äädikat, ning timmi maitset soola, mee, siirupi, pipra, sinepi, pressitud küüslaugu või muude meelepärast vunki andvate maitsetega.

Kui värske salat valmis, võib seda alati ka toekamaks teha – lisada seemneid-pähkleid, kaunvilju, kala ja mereande või liha, muna, juustu või tofut. Päris täisväärtusliku põhiroa saab salatist siis, kui selle sees või kõrval on ka toekam süsivesikuallikas. Nii võivad krutoonid, kruubid, kartulilõigud, täisterapasta või muu meelepärane istuda hästi salati sisse või selle kõrvale, ning alati aitab päeva päästa ka mõnus leiva- või saiaviil salati kõrval.

Lõpetuseks lisan klassikalise sidruni-õli kastme retsepti, mis sobib suurele osale salatitele ning on loodetavasti heaks vindiks ka sinu lemmiksalatile.

Klassikaline sidruni-õli kaste

  • 0,5 dl värskelt pressitud sidruni- või laimimahla
  • 1 tl mett
  • 1/4-1/2 tl soola
  • 1/4 tl purustatud musta pipart
  • 1 dl õli

Esmalt lahusta sidruni- või laimimahla sees mesi ja sool, lisa pipar ning seejärel, pidevalt kloppides, nirista sisse õli. Salatile lisa kaste vahetult enne serveerimist. Valmis. Head isu!

P. S. Kiika ka Instgrami lehte toidugatasakaalu, kust saab lähemalt lugeda idandite koduse kasvatamise kohta.